CARTES 2008 – Infineon


Nowa rodzina procesorów SLE78 pozwoliła na zdobycie nagrody Sesames 2008 w kategorii Hardware. Widać że inżynierowie Infineona podeszli do projektu SLE78 poważnie. Rozwiązania które w nim zastosowali można z powodzeniem nazwać innowacyjnymi. Wg mnie nagroda w pełni zasłużona. Tyle nowych rozwiązań wprowadzonych w jednym produkcie dawno nie było. 

sesames_hardware 

Co wyróżnia mikrokontroler SL78?

 • architektura Dual CPU
 • pełne szyfrowanie CPU, pamięci i magistrali
 • detekcja błędów we wszystkich modułach pamięci (Error Detection Codes, EDC)
 • ochrona przed błędami na poziomie pamięci cache (Post Failure Detection, PFD)
 • kodowanie adresu i danych w pamięci (Address and data scrambling of memories)
 • ochrona przesyłanych sygnałów – Active I2-Shield
sle78_block_diagram

architektura mikrokontrolera SLE 78

Mikrokontroler SLE78 obejmuje 6 produktów. Wszystkie wspierają 3DES, AES, RSA, ECC i różnią się wielkością dostępnej pamięci EEPROM – od 36KB (SLE 78CX360P) do 144KB (SLE 78CX1440P).

Integrity Guard

integrity_guardCoraz większa różnorodność i skuteczność nowych ataków na karty chipowe powoduje że bezpieczeństwo staje się czynnikiem priorytetowym. Właśnie dla zwiększenia bezpieczeństwa Infineon opracował nową technologię Integrity Guard. Wyróżnikiem Integrity Guard jest możliwość wykrywania ataków i błędów na bardzo niskim poziomie. Podwójny procesor pozwala na detekcję błędów nawet podczas przetwarzania i wykrywa, czy obliczenia zostały wykonane prawidłowo. Po wykrycia błędu lub próby ataku, mikrokontroler może zdecydować, czy operacja ma być kontynuowana czy też zostanie uruchomiony alarm i wstrzymane wykonywanie operacji.

Ponadto, po raz pierwszy w historii kart chipowych mikrokontroler wyposażony został w pełni szyfrowaną  wewnętrzne architekturę. Szyfrowanie obejmuje zarówno oba procesory , szynę danych jak i wszystkie pamięci (EEPROM, Flash ROM, RAM). W ten sposób został wykluczony podsłuch oraz manipulacja przesyłanych danych z zewnątrz.

Co ciekawe, oba procesory wykonując obliczenia bazują na w pełni sprzętowym szyfrowaniu, wykorzystując przy tym różne tajne klucze. To rozwiązanie też zostało po raz pierwszy zastosowane w komercyjnym produkcie.

Reklamy

Komentarze 2

 1. takie informacje to mogę ze strony producenta przeczytać 🙂
  Ale i tak jest nieźle że ktoś w naszym kraju wystartował z takim blogiem. Możesz rozwinąć temat i wyjaśnić (jeśli wiesz) co to jest Active I2-Shield?

 2. Podczas targów rozmawiałem o tym z jednym z inżynierów Infineona na temat Active I2-Shield. Jeśli to cię interesuje to nie ma problemu. Napiszę co to jest Active I2-Shield we jednym z kolejnyhc wpisów.
  Sama technika Active I2-Shield jest dość ciekawa więc myślę że warto o niej wspomnieć trochę szerzej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: